Zalivske zemlje Bahrein i Katar složile su se tokom prošle nedelje da obnove svoje diplomatske odnose.
Bahrein je ostao poslednja od 4 arapske zemlje koje su nametnule bojkot i blokadu Kataru 2017. godine. Oni su bili ljuti zbog podrške Katara islamističkim grupama koje su došle na vlast u nekim zemljama nakon Arapskog proleća 2011, koje su ostale arapske autokratske države tretirale kao teroriste.
Blokada je ukinuta početkom 2021. godine, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat su od tada obnovili veze sa Katarom, a najviši lideri su bili u zvaničnim posetama poslednjih meseci.
Bahrein i Katar izdali su zvanična saopštenja u kojima najavljuju odluku o obnavljanju odnosa nakon sastanka njihovih delegacija u sedištu u saudijskoj prestonici Rijadu.
Četiri nacije su prekinule sve veze sa Katarom, a na vrhuncu krize medijima se čak govorilo o kopanju rova duž granice između Katara i Saudijske Arabije i punjenju nuklearnim otpadom.
Bojkot je, međutim, imao mali uticaj na ekonomiju Katara. Mala zalivska zemlja, koja je prošle godine bila domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu, jedna je od najbogatijih zemalja na svetu zbog svojih ogromnih rezervi prirodnog gasa. Turska, koja je takođe prijateljska prema islamističkim grupama, uskočila je u pomoć Kataru tokom krize.
Sporazum dolazi usred napora dugogodišnjih neprijatelja u okviru arapskog sveta da poprave odnose nakon godina rata i nemira izazvanih protestima 2011. godine. Na tom planu ima pomaka i u drugim arapskim državama.
Saudijska Arabija je nedavno ugostila sirijskog ministra spoljnih poslova. Bio je to najnoviji znak da bi Arapska liga mogla biti spremna da ponovo uspostavi odnose sa Damaskom, nakon što je ova zemlja suspendovala svoje članstvo pre više od decenije.
Prošlog meseca, Saudijska Arabija i njen glavni regionalni rival, Iran, dogovorili su se da obnove diplomatske veze koje su prekinute 2016. godine, u sporazumu koji je posredovala Kina.
Autor: redportal.rs