Kako se navodi, premda se granična cena nafte od 60 dolara po barelu koju su utvrdile zemlje EU, SAD, G8 i Australija, predstavlja na Zapadu kao diplomatska pobeda to suštinski neće smanjiti profit Rusije.
Poslednjih godina ruska sirovina se prodavalo prosečno po ceni od oko 60 dolara, a popusti na tip nafte Urals od početka operacije u Ukrajini su se prepolovili, ukazuje se u tekstu. Istovremeno, vrednost barela nafte Brent je već posle tri dana od uvođenja granične cene za rusku naftu pala na 76 dolara.
Forin polisi piše da su na Zapadu strahovali da će uvođenje granične cene uticati na skok cena energenata na svetkom tržištu bez obzira na želju da se nanese šteta Rusiji.
Već u januaru EU će razmotriti ograničenje cene: Poljska insistira da granična cena bude 30 dolara za barel, dok su Grčka, Kipar i Malta, koje ostvaruju prihode od transporta nafte, protiv toga.
U članku se predviđa da će biti sve više pritužbi evropskih država na neefikasnost i štetnost sankcija po njih same.
Podsetimo, Službeni glasnik Evropske unije objavio je odluku o uvođenju gornje granice cene ruske nafte - 60 dolara po barelu od 5. decembra.
- Zabranjeno je, direktno ili indirektno, pružati tehničku pomoć, posredničke usluge ili finansiranje ili finansijsku pomoć, vezanu za trgovinu, posredovanje ili transport, uključujući pretovar sa broda na brod, trećim zemljama sirove nafte ili naftnih proizvoda koji potiču iz Rusije ili su izvezeni sa Rusije - navodi se u dokumentu.
Nemačka uvodi ograničenje cene gasa od marta 2023. 📊
Autor: Sputnik