Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan negirao je da njegova vlada ima bilo kakvu odgovornost za napad sirijskih pobunjenika na Alepo

Brzi kolaps sirijskih vladinih snaga unutar i oko drugog po veličini grada u zemlji, Alepa, iznenadio je mnoge posmatrače i izaziva domino efekat u mnogim delovima zemlje.

Pobunjenički borci, koji se suprotstavljaju sirijskom predsedniku Bašaru Asadu, uključujući i one iz terorističke grupe Džabhat al Nusra, ispalili su u subotu oružje unutar severne „privredne prestonice“ Sirije, Alepa, nakon povlačenja vladinih snaga iz grada.

Amaterski video prikazuje pobunjeničke borce koji kontrolišu centralni trg Saadalah Džabari u Alepu, pored univerziteta u Alepu i sedišta gradske pokrajinske vlade.

Televizija Al Arabija u saudijskom vlasništvu izvestila je da su se snage sirijske vlade takođe povukle sa civilnih i vojnih aerodroma u Alepu. Skaj njuz Arabija sa sedištem u Abu Dabiju prikazao je amaterski snimak pobunjenika koji očigledno kontrolišu vojni aerodrom.

Sirijski analitičar Rami Abdulrahman, sa sedištem u Britaniji, iz Sirijske opservatorije za ljudska prava, rekao je arapskim medijima da su se iranske snage i njihovi proksi saveznici milicije povukli sa mnogih pozicija u Alepu i okolini.

Abdulrahman je rekao da su se snage Iranske revolucionarne garde povukle iz regiona nakon što je dron napao njih i njihove saveznike, uključujući borce Hezbolaha i iračke šiitske milicije, koji su se povukli zajedno sa njima.

Arapski mediji su izvestili da je ceo region između Alepa i pokrajine Idlib koju kontrolišu pobunjenici pao i da su veliki gradovi južno od Alepa na glavnom autoputu Alepo-Damask, uključujući Sarakib i Maarat al-Numan, takođe zarobljeni.

Nije bilo jasno da li će drugi veliki sirijski gradovi pasti, ali Džošua Landis, koji vodi studijski program Bliskog istoka na Univerzitetu Oklahoma, rekao je za Glas Amerike da su sada sve oči uprte u Hamu, koji je četvrti po veličini grad u Siriji.

Landis je rekao da veruje da je moguće da prestonica Damaska padne, jer su pristalice vlade obeshrabrene i izgubile volju za borbom. Uprkos poricanjima turske vlade, Landis kaže da cela operacija ima „turske otiske prstiju ispisani svuda“, pošto „svo oružje, hrana i novac koji ulaze u Idlib dolaze iz Turske“.

- Siguran sam da je Turska htela da ošamari Asada i da ga dovede za pregovarački sto - rekao je Landis, „ali jasno je da je to izazvalo domine za koje mislim da niko nije očekivao da će pasti.

Landis je rekao da postoji nekoliko razloga za Asadovu slabost, uključujući izraelsko „izvlačenje materijala iz njegovog saveznika Hezbolaha“ i „nemilosrdno izraelsko udaranje po pozicijama sirijske vlade“ i pozicijama njihovih saveznika unutar zemlje od početka sukoba u Gazi dana 07.10.2023.

Sirijski analitičari su takođe rekli arapskim medijima da je osovina Iran-Sirija „oslabljena pošto put od Teherana do Bejruta više nije otvoren i oružje više ne može da stigne do iranskih milicionih saveznika. Osim toga, sirijski saveznik Rusija „ima svoje ruke vezana u ovom trenutku zbog sukoba sa Ukrajinom“.

Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan negirao je da njegova vlada ima bilo kakvu odgovornost za napad sirijskih pobunjenika na Alepo.

Turska igra sve veću ulogu u pokušajima da se postigne mir u regionu.

Ruske snage su se navodno preko noći povukle sa nekoliko strateških položaja u regionu, ali su ruski i sirijski ratni avioni bombardovali pobunjeničke snage u Alepu i drugim delovima regiona, uzrokujući brojne žrtve pobunjenika, navodi sirijska vojska.

Autor: redportal.rs