Cilj izjednačavanje vazdušne moći sa vojskom SAD

Kineska vojna avijacija će uskoro zvanično predstaviti svog stelt lovca J-35A, kada će javnost moći da se upozna prvi put sa dugo najavljivanim oružjem koje bi trebalo značajno da poboljša kineske vojne sposobnosti.

Sam lovac, čija slika je objavljena tokom pres konferencije u utorak, će se pojaviti na aeromitingu u južnokineskom gradu Žuhai sledeće nedelje.

Razvoj lovca se naširoko posmatra kao pokušaj Pekinga da odgovori i da se izjednači sa tzv. stealth sposobnostima SAD sa ciljem modernizacije svojih vojnih snaga i širenjem svoje vojne moći u Aziji.

J-35A je dizajniran primarno za vazduh-vazduh operacije ali takođe može da izvodi i vazduh-zemlja udare, kako navode kineski mediji. Ako se letelica bude našla u serijskoj prizvodnji, učiniće Kinu tek drugom zemljom posle SAD koja će u svojoj floti imati dva operativna stelt lovca. Prvi kineski stelt lovac J-20 je u službi od 2017. godine.

Tzv. Stealth tehnologija, odnosno stelt lovci su oni borbeni avioni koji su dizajnirani sa ciljem izbegavanja radar i drugih sistema detekcije, kao i sa sposobnostima koji im omugućavaju da izvode misije bez detekcije i presretanja.

J-35 će najverovatnije biti dizajniran u različitim formatima i najverovatnije će biti i opcija koja će moći da se koristi i na nosačima aviona. Što će u velikoj meri ojačati kineske sposobnosti u vazduhu i na moru.

Avijacija kineskih snaga je samo u poslednjih godinu dana u operativnu upotrebu uvela više od 70 J20 aviona, čime je njihov ukupan broj porastao na 195 aviona u službi. Sa druge strane, nije jasno kada će novi J-35A biti uvršten u eskadrile i gde će biti smešteni.

Malo detalja koji su pušteni, a koji se tiču konkretnih specifikacija, takođe čine bilo kakava poređenja sa sličnim avionima kao F22 ili F35 teškim.

Kako navode Karl Šuster, bivšeg direktora Združenog obaveštajnog centra operacija američke Pacifičke komande, J-35A je bio u razvoji više od 10 godina i najverovatnije je namenjen kineskoj vojnoj mornarici:

J-35 je prvi put poleteo 2021. godine, iako derivat ranijeg prototipa, najverovatnije će biti spreman za serijsku proizvodnju sledeće godine.

Šuster je takođe dodao da je gotovo sigurno da je novi model stelt aviona opremljen boljim i snažnijim motorima.

Kineski razvoj ovog tpa aviona je decenijama bio predmet optužbi koje su navodile da se zasniva na krađi tehnologije iz SAD. Peking je kategorički odbijao sve optužbe, posebno nakon što su procurela dokumenta od Edvarda Snoudena u kome se citiraju izvori američke Agencije za nacionalnu bezbednost.

Autor: redportal.rs