Regionalna nestabilnost i veze između Hezbolaha i iranskih interesa dodatno komplikuju situaciju

U svetlu eskalacije sukoba na izraelsko-libanonskoj granici, administracija predsednika Džoa Bajdena poslala je visoke zvaničnike u Izrael kako bi posredovali u postizanju kratkoročnog primirja između izraelskih snaga i libanske militantne grupe Hezbolah. Sukobi su se intenzivirali od oktobra, kada je Hezbolah započeo napade na sever Izraela u znak podrške Hamasu, izazivajući stradanja i raseljavanje hiljada izraelskih građana iz severnih područja zemlje.

Glavni pregovarači Bajdenove administracije, specijalni savetnik za Bliski Istok Bret MekGurk i savetnik za energetiku Amos Hokštajn, sastaju se sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom i drugim visokim izraelskim zvaničnicima. Cilj je postizanje inicijalnog 60-dnevnog primirja, tokom kojeg bi Hezbolahove snage bile povučene severno od reke Litani, dok bi libanska vojska povećala svoje prisustvo duž granice sa Izraelom. Predloženi plan uključuje i međunarodni mehanizam nadzora kako bi se sprečilo ponovno naoružavanje Hezbolaha i osigurao mir u regionu​.

Ukoliko se postigne dogovor, ovaj inicijalni period primirja bi poslužio kao osnova za dalje pregovore o trajnom političkom rešenju sukoba između Izraela i Libana. Plan je usmeren na dugoročnu stabilizaciju severnog Izraela, uz omogućavanje povratka raseljenih stanovnika u njihove domove. Pregovarači s obe strane, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, veruju da je ovaj trenutak ključan za postizanje sporazuma s obzirom na gubitke koje je Hezbolah pretrpeo u poslednjim sukobima​.

Dok američka administracija vidi potencijal u ovom sporazumu, međunarodni akteri su izrazili zabrinutost zbog mogućnosti da se sukob proširi ukoliko ne dođe do postizanja trajnog dogovora. Regionalna nestabilnost i veze između Hezbolaha i iranskih interesa dodatno komplikuju situaciju, što stavlja pritisak na pregovarače da obezbede mere koje će garantovati mir u dužem vremenskom periodu.

Očekuje se da će ishod ovih pregovora uticati na širi region Bliskog Istoka, s obzirom na ulogu SAD u stabilizaciji regiona, kao i na predstojeće predsedničke izbore u Americi. Analitičari ističu da bi ovaj korak mogao dodatno ojačati američko-libanonske odnose, dok bi se eventualni neuspeh pregovora mogao reflektovati na međunarodnu percepciju američke diplomatije​.

Autor: Redportal.rs