"Short seller" investitori su izgubili neverovatnih 70.8 milijardi $ ovog meseca kako piše u finansijskom izveštaju firme Ortex. Izgubili najviše zbog kupovine akcija GameStop od strane malih trgovaca.
Novac koji su izgubili ovog meseca je npr. veći od celokupnog BDP Slovenije.
In just a few short days, the American people realized their power and took down $70 BILLION in predatory trading. We're not even finished. This number will rise.
— Jake Parker (@JakeParkerLIVE) 28. јануар 2021.
Play the game. Take the loss. The American people have spoken. 🚀https://t.co/vJyAOwZ9Rs
IZVOR: TW / @JakeParkerLIVE
U svetu akcija, kupovine i prodaje na Vol Stritu to što su veliki hedž fondovi probali da urade je standardna praksa, ali se završilo sa astronomskim gubicima ovog puta.
Posvećena grupa entuzijasta i investitora uspela je kupovinom akcija GameStop, AMC Theaters, Blackberry i Nokia kao i drugih kompanija koje su bile "skraćene" uspela da podigne cenu tih akcija i za po 1000 % čak, čime su veliki Vol Strit hedž fondovi platili ogromnu cenu i morali da vraćaju pozajmljenje akcije sa kojima su trgovali.
Za više objašnjenja termina i konkretnog slučaja sa GameStop pogledajte tekst ispod.
GAMESTOP: Šta treba da znate 🤑
"Short squeeze", termin kojim se opisuje pokušaj hedž fondova da otkupe akcije kojima naglo skače cena, je dovelo te isto skoro do bankrota. Citron Research je izgubio 100 % svih investicija dok je Melvin Capital morao da dobije 3 milijarde $ pozajmice od prijateljskih firmi kako bi se izvukao.
Samo na GameStop akcijama Vol Strit kompanije su izgubile preko 14 milijardi $.
Vol Strit je u panici, trgovina ovim akcijama je zaustavljena sa tim da su stigle ozbiljne optužbe i poziv na regulaciju tržišta zbog aplikacije Robinhood, koju su entuzijasti najviše koristili, koja je zabranila kupovini mnogih akcija uključujući i GameStop.
Još nekoliko trgovačkih platformi se uključilo optužujući Vol Strit za manipulaciju tržišta. Tužba protiv Robinhood aplikacije je već podneta u četvrtak.
Autor: redportal.rs