Policija na Novom Zelandu pokušava da uđe u trag slatkišima koji sadrže "potencijalno smrtonosne količine metamfetamina" nakon što ih je podelila dobrotvorna organizacija u Oklandu.
Oko 400 ljudi je možda dobilo slatkiše kao deo paketa sa hranom, saopštila je dobrotvorna organizacija za borbu protiv siromaštva.
Slatkiši su bili anonimna donacija pojedinca i upakovani su u maloprodajnu ambalažu. Najmanje tri osobe, među kojima i dete, su potom zatražile lekarsku pomoć i za sada niko nije u bolnici.
- Nismo znali da slatkiši sadrže metamfetamin kada smo ih delili - rekao je portparol dobrotvorne organizacije za Bi-Bi-Si.
Svaki slatkiš mogao bi da ima uličnu vrednost od oko 550 evra, prema novozelandskoj fondaciji za droge. Policija kaže da je prerano za zaključke i da bi incident mogao biti slučajan. Dobrotvorna organizacija je upozorila vlasti u utorak nakon što im je mušterija rekla da slatkiši imaju "čudan ukus".
Helen Robinson, izvršna direktorka misije u gradu Oklandu, rekla je da su neki članovi dobrotvorne organizacije sami probali slatkiše i složili se sa pritužbama, a zatim su se počeli osećati čudno. Testiranje bombona od strane Novozelandske fondacije za drogu potvrdilo je da uzorci sadrže potencijalno smrtonosne količine metamfetamina.
U saopštenju Fondacije se navodi da je u bombonu koji je testiran pronađeno oko tri grama metamfetamina.
- Uobičajena doza koja se konzumira je između 10 i 25 miligrama, tako da je ovaj slatkiš sadržao oko 300 doza - kaže direktorka Sarah Helm fondacije.
Prema Fondaciji, metamfetamin može da izazove bol u grudima, ubrzan rad srca, napade, delirijum i gubitak svesti. Prema Robinsonovim rečima, godišnje isporučuju oko 50.000 paketa, ali samo sa industrijski proizvedenom hranom.
Policija je zamolila sve koji su primili ili pojeli žute bombone sa ukusom ananasa Rinda da im se odmah jave.
- Od najveće je važnosti da javnost bude svesna ovih bombona i opasnosti koje predstavljaju - rekao je inspektor Glen Boldvin na konferenciji za novinare u sredu.
On kaže da je problem duboko zabrinjavajući i da je već bilo slučajeva katranske hrane, pa će se Interpol uključiti u istragu.
Stiven Pe, Rindin generalni direktor, rekao je lokalnom novinskom sajtu Staff Nev Zealand da je kontaminirani slatkiš koji je video na fotografijama beo, dok je Rindin proizvod bio žut.
Vlasti i dalje pokušavaju da otkriju gde je slatkiš završio. Do sada je pronađeno 16 paketa, a policija kaže da svaki paket može da sadrži 20 do 30 bombona. Dobrotvorna organizacija je kontaktirala oko 400 ljudi. Robinson je rekao da su slatkiši verovatno stigli do njih negde sredinom jula.
Ben Birks Ang, zamenik direktora Fondacije za lekove, rekao je da organizacija veruje da incident nije bio nameran. Još uvek postoji bojazan da bi to moglo da utiče i na druge dobrotvorne organizacije.
Ljuba ALIČIĆ izgubio 2 MILIONA EVRA 🤑 😣
Džihadisti regrutuju decu iz balkanske dijaspore ☝️
Autor: redportal.rs