Detinjstvo bez roditelja, vanbračna deca i atentati

Život vladara koji je na istorijsku scenu stupio u izuzetno teškom periodu, a sa nje silazio u dva navrata i to zbog porodičnih problema, obeležen je kontroverzama koja do danas plene pažnju istraživača.

1. PORODIČNE NEPRILIKE: Kada je 1868. godine pozvan da sa školovanja u Parizu dođe u Srbiju i preuze kneževski presto, nakon ubistva njegovog strica Mihaila u Košutnjaku, bilo mu je svega 13 godina. Još tada je bio siroče, jer mu je otac preminuo 7 godina ranije. Odmah po njegovoj smrti, Milanova majka Marija postala je ljubavnica rumunskog kneza Aleksandra Joana I i rodila dva vanbračna sina, a nekoliko godina kasnije je izvršila samoubistvo. Tako je Milan rastao u senci moćnih namesnika i bez pravog prijatelja.

Foto: Wikipedia.org

Ni sam Milan nije imao sreće u porodičnim odnosima. Od supruge kraljice Natalije se najpre razveo mimo propisa, da bi je zatim proterao iz Srbije, što je dovelo do velikih demonstracija. Tako se desilo da i njegov sin Aleksandar odrasta u sličnim prilikama kao i Milan, bez roditelja i u vrtlogu političkih sukoba.

2. LJUBAVNI ŽIVOT I VANBRAČNA DECA: Poznato je nekoliko vanbračnih veza kralja Milana, od kojih je najpoznatija sa Artemizom Hristić, suprugom Milana Hristića (sin nekadašnjeg predsednika srpske Vlade). Iz ove veze je krajem 1889. ili početkom 1890. godine dobio vanbračnog sina Đorđa. Na spisku žena sa kojima je Milan održavao privatne veze se, navodno, našla i majka budućeg britanskog premijera Vinstona Čerčila.

Foto: Wikipedia.org

3. PRVI NOVOVEKOVNI KRALJ: Milan je 1882. godine proglašen za kralja Srbije, čime je postao prvi srpski kralj posle više od 4 veka ili, kako se tada govorilo, od pada Kosova. Na godišnjicu proglašenja za kralja 1889. godine objavio je abdikaciju. U Srbiju se vraća osam godina kasnije, postaje komandant Aktivne vojske i, u izvesnom smislu, savladar. Drugi i poslednji put napustio je Srbiju 1900. godine, kada je krenuo da put da dogovori venčanje svog sina sa nemačkom princezom. Pošto je saznao da će njegov sin Aleksandar iskoristiti očevo odsustvo za veridbu sa Dragom Mašin, protiv koje je bio, obavestio ga je da se zbog neslaganja neće vraćati u zemlju.

4. ATENTATI: Na kralja Milana je izvršeno nekoliko atentata, od kojih se takozvana afera Smederevski nameštaj izdvaja po bizarnosti. Naime, prilikom posete Smederevu, pristalice dinastije Karađorđević su sastrugale daske na podu poljskog toaleta, tako da su one popustile pod kraljem koji je upao u fekalije. Još jedan atentat pokušan je na njega u Sabornoj crkvi u Beogradu, a izvršila ga je Ilka Marković, udovica pukovnika Jevrema Markovića, streljanog u buni protiv kralja.

Foto: Wikipedia.org

5. ZABORAVLJENE ZASLUGE: Zanimljivi događaji iz kraljevog života potpuno su bacili u senku njegove zasluge tokom vladavine. Osim proglašenja za kraljevinu, Srbija je 1878. godine dobila međunarodno priznanje nezavisnosti, a priznata su joj teritorijalna proširenja na južne krajeve oslobođene u Srpsko-turskim ratovima. Uprkos protivljenju većine naroda i Timočkoj buni, uspeo je da organizuje redovnu vojsku, čiji se oficirski kadar iznedriti pobede u Balkanskim ratovima i Velikom ratu.

Autor: redportal.rs