NASA Ingenuity mini helikopter je spušten na površinu Crvene planete. Ultra lagana letilica je bila zakačena na stomak Perseverance rovera, koji je sleteo na Mars 18. februara.
#MarsHelicopter touchdown confirmed! Its 293 million mile (471 million km) journey aboard @NASAPersevere ended with the final drop of 4 inches (10 cm) from the rover's belly to the surface of Mars today. Next milestone? Survive the night. https://t.co/TNCdXWcKWE pic.twitter.com/XaBiSNebua
— NASA JPL (@NASAJPL) 04. април 2021.
IZVOR: TW / @NASAJPL
PREVOD: #Marshelicopter je sleteo! Njegov put od 293 miliona milja (471 miliona kilometara) u utrobi rovera @NASAPersevere završio se finalnim spuštanjem od 10 cm, iz stomaka rovera do površine Marsa. Šta je sledeći korak? Preživeti noć.
SpaceX vs. NASA: KO ĆE PRVI DO MESECA? 🏁
Na fotografiji koju je tvitovala NASA (slika gore), prikazan je helikopter Ingenuity sigurno spušten na mali kameni plato i ostavljen iza samog rovera.
Do ovog trenutka Ingenuity se hranio elektricitetom od sistema rovera u kojem je bio smešten, sada će morati sam da generiše energiju iz svoje baterije - posebno da bi napajao grejač koji će sprečiti smrzavanje i pucanje njegovih vitalnih komponenti. Ukratko, mora da biti sposoban da preživi nemilosrdnu noć na Crvenoj planeti.
Kako nam objašnjava glavni inženjer Bob Balaram, zadužen za dizajn Mars Helicopter Project tima:
Grejač održava stabilnu temperaturu unutrašnjosti helikoptera na oko 7 stepeni Celzijusovih, što je krucijalno za preživljavanje marsovskih noći gde temperature padaju i na -90 stepeni. Ako uspe da održi temperaturu, komponente i osetljiva elektronika biće sačuvani od oštećenja koja bi nastala usled veoma niskih temperatura.
SpaceX i Ilon Mask: MILION LJUDI NA MARSU DO 2050. 🚀🚀🚀
U sledećih nekoliko dana, tim iza Ingenuity helikoptera će obaviti proveru solarnih panela da li rade kako treba pre punjunja baterija letilice, testiranja motora i senzora pred prvi let.
Za sada, ako sve bude po planu, prvi let Ingenuity zakazan je za 11. april. Let će biti veoma komplikovan, jer je potrebno poleteti u održati se u vazduhu u atmosferi Marsa čija je gustina 1% od one na Zemlji. Ali, sa druge strane, lakše će joj biti da se odvoji od površine Marsa, jer je gravitacija na Crvenoj planeti samo 1/3 od one na Zemlji.
Planirano je pet letova u trajanju od mesec dana. Na svakom letu sakupljaće se fotografije visoke rezolucije.
Sa srećom! 😊😊😊
NASA napravila bezvazdušne gume koje nikada ne propadaju
NASA: Perseverance startovao motore i krenuo na put 🚀
NASA Perseverance: Marskopter spreman za let 🦾🦾🦾
Autor: redportal.rs