Promocija monografije TOKOVI UMETNIČKOG NADAHNUĆA – Đorđije Crnčević, autora dr Rajke Bošković, održaće se u petak, 20. decembra 2024. godine, u 12 sati u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu.
Monografija TOKOVI UMETNIČKOG NADAHNUĆA – Đorđije Crnčević, autor dr Rajka Bošković, objavljena je u saradnji 3 institucije, i to Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Narodnog muzeja Crne Gore u Cetinju (Crna Gora) i Galerije B2 iz Beograda.
Na promociji će se, u ime pomenutih institucija obratiti Marijana Kolarić, direktorka Muzeja savremene umetnosti i Jakša Ćalasan, direktor Narodnog muzeja Crne Gore u Cetinju.
Učesnici na promociji osim autora biće i dr Milanka Todić, istoričarka umetnosti, dr Dragan Bulatović, istoričar umetnosti, Vesna Golubović, slikarka, Marko Vukša, vajar, dok će u ulozi moderatora biti Kristina Armuš, istoričarka umetnosti.
Monografija predstavlja obimnu studiju i retrospektivan pogled na stvaralaštvo Đorđija Crnčevića. U prvom delu, autor monografije, dr Rajka Bošković, daje studijski tekst o celokupnom umetničkom opusu Đorđija Crnčevića, strukturiranom u nekoliko problemskih i tematskih celina. Pored reprodukcija dela koje prate tekst, poseban deo monografije čine serije reprodukcija najznačajnijih skulptura snimljenih iz više uglova, sa ciljem da se čitaocima omogući uvid u sve profile i nijanse izraza i načina oblikovanja samih dela. Monumentalne skulpture u slobodnom prostoru predstavljene su takođe u posebnom delu, sa idejom da se čitaocu ponudi njihovo sagledavanje sa više strana i uvek u odnosu na okruženje u kome su postavljene. Slede crteži – kao skice ideja, kao i kadrovi postavke retrospektivne izložbe Đorđija Crnčevića održane u Kući legata u organizaciji MSU u Beogradu (2015) i predstavljene u Crnogorskoj galeriji umjetnosti Miodrag Dado Đurić (2016) u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore u Cetinju (Crna Gora). Na kraju prvog dela je tekst O toku pripreme monografije... koji sadrži kratak osvrt na prilike koje su dovele do toga da se na štampanje ove monografije čeka toliko dugo (2024).
Drugi deo monografije obuhvata tekst Ljiljane Zeković, kustosa Narodnog muzeja Crne Gore; zatim sledi odeljak pod nazivom (O)sećanja savremenika i, na kraju, sasvim poseban deo čini celina sa fotografijama inspirisanim radovima Đorđija Crnčevića Umetnik umetniku – Unutrašnji mozaik kroz dela Đorđija Crnčevića slikara Petra Vujoševića. Na samom kraju monografije data je biografija sa bibliografijom umetnika Đorđija Crnčevića.
Realizaciju publikacije podržalo je Ministarstvo kulture Republike Srbije i Ministrastvo kulture i medija Crne Gore.
ĐORĐIJE CRNČEVIĆ (Dupilo, 1941 – Beograd, 2013)
Diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu, odsek vajarstvo, 1967. godine, gde je završio i postdiplomske studije 1972. godine, u klasi profesora Miodraga Popovića. Član ULUS-a od 1968. godine. Studijski boravio u Londonu 1974. godine. Od 1976. godine član grupe 10+. Radio kao spoljni saradnik Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije na konzervaciji fresaka u periodu 1972–1985. godine. Takođe kao spoljni saradnik Narodnog muzeja Beograd radio na konzervaciji i restauraciji zidnih slika i slika na drvetu (Hilandar) od 1983. do 1985. godine. Kao samostalni spoljni saradnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kotoru, na konzervaciji i restauraciji kotorskog Lapidarija i zidnih slika radio od 1985. do 1991. godine. Profesor vajarstva na Višoj školi likovnih i primenjenih umetnosti u Beogradu od 1991. do 2008. godine. Bavio se skulpturom u slobodnom prostoru. Upokojio se 13. januara 2013. u Beogradu.
Izlagao na dvadesetak samostalnih i na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnik brojnih nagrada kao što su Nagrada za skulpturu Fonda Sreten Stojanović, Beograd (1968), Nagrada za skulpturu na izložbi: Vojnici likovni umetnici, Dom JNA, Beograd (1969), Kolonija mladih, nagrada za skulpturu, Ivanjica (1970), Nagrada za skulpturu na XV izložbi umetničke kolonije u Ečkoj (1970), Nagrada na izložbi Prostor 78, Beograd (1978), Otkupna nagrada na IV Bijenalu male plastike, Murska Sobota (1979), Nagrada na I Bijenalu crteža i male plastike, Beograd (1993), Velika nagrada ULUS-a, Beograd (1997), Nagrada Jesenjeg salona ULUS-s, Beograd (2009) i dr.
Dela se nalaze u muzejima i galerijama u zemlji i inostranstvu, kao što su Muzej savremene umetnosti, Beograd; Narodni muzej Crne Gore, Cetinje; Narodni muzej, Kikinda; Galerija Narodnog muzeja, Kragujevac; Galerija Kulturnog centra, Paraćin; Savremena galerija umetničke kolonije Ečka, Zrenjanin; Galerija savremene umetnosti, Niš; Gradska galerija Kulturnog centra, Apatin; Dom kulture, Muzej rudarstva i metalurgije, Bor; Galerija Kosovska devojka Nikšić; Ljubljanska banka, Murska Sobota; Neue Galerie, Grac i druge.
Monumentalne skulpture u slobodnom prostoru nalaze se u Beogradu, Sokobanji, Kikindi, Sremskoj Mitrovici, Danilovgradu (Crna Gora), Portorožu (Slovenija) i Karan Sebešu (Rumunija).
Autor: redportal.rs