Sezona kupanja je uveliko otvorena i građani će beg od vrućine moći da potraže na brojnim gradskim bazenimai to potpuno besplatno.
Iako je jedno od omiljenih aktivnosti leti, kupanje u bazenu može da donese određene posledice po telo.
Za razliku od mora, koji se prirodno čisti različitim organizmima i uz pomoć soli, bazenima je potreban hlor, piše Mondo.
Poznato je da hlorisana voda ubija mikrobe u bazenu, obezbeđuje bolju higijenu i štiti od mogućih infekcija, međutim hlor ipak može da izazove i određene neželjene efekte. Ovo su neke od njih:
Suva i iritirana koža
Suva koža često može da bude posledica prisustva hlora i drugih supstanici u vodi. Do sada nema poznatih slučajeva alergije na hlor, međutim koža ipak može da bude izuzetno osetljiva, što dovodi do reakcija poput: suve kože, svraba, rozacee, akni, osipa. Ukoliko imate osetljivu i problematičnu kožu, izbgavajte kupanje u gradskim bazenima i redovno se mažite zaštitinim faktorom.
Suva kosa
Osim što može da šteti koži, hlor nije povoljan ni za kosu. Hlorisana voda uklanja ulja koja štite kožu glave, što može da učini vašu kosu suvom i sklonom pucanju. Takođe, hlor razgrađuje proteine u kosi, što uzrokuje lakše lomljenje kose. Isto tako može da je i dodatno posvetli.
Problemi sa disanjem
Hlor koji se oslobađa u vazduhu može da bude štetan i za respiratorni sistem. Visoka koncentracija hlora na bazenima i neprovetreni zatvoreni prostori mogu da dovedu do problema kao što su: kašalj, napad astme, curenje iz nosa, iritiacija očiju. Zato je važno da obratite pažnju na neželjene efekte i da obavezno reagujete na promene. Ukoliko ih primetite, odmah se javite lekaru!
Autor: mondo.rs