Da li mislite o onome što jedete? Hranite li se zdravo ili bar pokušavate da to bude zdravo? Vreme u kome živimo nametnulo nam je neke stvari, pa se dešava da jedemo stvari koje mogu biti štetne po nas. Ali to je na brzinu, jer nam više vremena treba za neke druge aktivnosti.
Ipak, treba misliti o tome šta jedemo jer našem organizmu ne odgovara baš sve što volimo. Evo nekoliko namirnica koje pomažu našim crevima i drže naš imunitet na dobrom nivou.
Zeleno povrće. Najvažnije među namirnicama koje su dobre za creva jeste zeleno povrće. Dobre su sve vrste kupusa, uključujući kineski, spanać, celer, rukola, lišće i koren maslačka, blitva... Sve ove namirnice su odlični prebiotici. Prebiotici su veoma važni za zdravu crevnu mikrobiotu, a koja je ključna za dobar imunitet, opšte zdravlje organizma i optimalan nivo energije. Osim toga, zeleniš je bogat vitaminom C i hlorofilom, moćnim antioksidansima i drugim vrednim hranljivim materijama. Gruba vlakna doprinose pokretljivosti creva, štite od zatvora, čiste creva i oslobađaju telo od viška holesterola.
Mahunarke i žitarice. Smeđi, divlji i crveni pirinač, heljda, kinoja, ječam i proso, kao i sočivo, pasulj, leblebije, laneno seme, čija i susam obezbeđuju našem telu obilje minerala, aminokiselina i vitamina. Što više hrane u ishrani sadrži rastvorljive i nerastvorljive (gruba vlakna), creva će boilje funkcionisati.
Voda. Tečnost je neophodna za normalno funkcionisanje creva. Kada hrana koja obiluje nerastvorljivim vlaknima upije vodu, ona nabubri i u takvom stanju se "spušta" niz creva i praktično ih čisti od ostataka hrane, štetnih patogena i slično. Još jedno važno svojstvo vode jeste njena sposobnost da daje elastičnost tkivima. Nije tajna da je ljudsko telo 80 odsto vode, pa se bez nje tkiva suše i postaju "žilava". Adekvatna hidratacija omogućava zidovima creva da se lako rastežu i skupljaju i tako ih štiti od oštećenja.
Fermentisana hrana. Obogatite jelovnik hranom bogatom probioticima - mikroorganizmima koji održavaju zdravu ravnotežu mikrobiote u crevima. Ovi proizvodi uključuju svu fermentisanu hranu: kiseli kupus, jabukovo sirće, miso supu, kisele krastavce, kombuhu i drugu. Fermentisana hrana povećava ravnotežu prijateljskih bakterija u mikrobioti, što pomaže da se zaustavi razmnožavanje patogena u crevima.
Er Srbija ponovo leti iz Kraljeva za Beč 🛫
Autor: mondo.rs / redportal.rs