Sa papirnim rezom, nervna vlakna su upaljena i potpuno su operativna.

Sve posekotine bole, ali izgleda da se jedna vrsta posekotina najviše ističe kao nesrazmerno bolna u odnosu na povredu koju ste zadobili. U pitanju je posekotina od papira.

Pa zašto nas toliko bole? Da li je to oblik? Plitkost reza?

Jedan od razloga zašto toliko boli je taj što se javljaju na delovima tela koji su veoma osetljivi, kao što su prsti ili, za one koji još uvek šalju pisma, jezik.

- Nervne mreže ovih delova tela mogu da razlikuju sa izuzetnom jasnoćom i specifičnošću, osećajima pritiska, toplote, hladnoće i povreda. Naš mozak čak ima specijalizovana područja za primanje signala koji dolaze iz ovih delova u visokoj definiciji. Izuzetne sposobnosti čula koje naše prste, usne i jezik čine tako dobrima u onome što inače rade, takođe čine povrede još bolnijim - Gabriel Neal, klinički vanredni profesor porodične medicine, Teksas A&M univerzitet, objašnjava u članku za The Conversation.

Ostali osetljivi delovi tela, na primer vaše lice ili genitalije, takođe bi osećali pojačan bol, što je jedan od nekoliko razloga zašto ne koristite svoje genitalije za otvaranje Amazon paketa.

Drugi razlog je zbog oblika samog papira. Iako golim okom, ivica komada papira može izgledati kao lepa, uredna ravna ivica, gledajući malo bliže, više liči na sečivo testere nego na kuvarski nož.

- Dubina rane je savršena za izlaganje i uzbuđenje nervnih vlakana kože bez njihovog oštećenja na način na koji dublja, destruktivnija povreda može ozbiljno oštetiti nervna vlakna i narušiti njihovu sposobnost da prenesu bol. Sa papirnim rezom, nervna vlakna su upaljena i potpuno su operativna - dodaje Neal.

Posekotine su u nekim od naših najčešće korišćenih oblasti što znači da je veća verovatnoća da ćete ponovo otvoriti rane tokom dana, dok obavljate druge zadatke rukama i ustima. Pored toga, plitki rezovi znače da se krasta ne razvija, ostavljajući ranu otkrivenom.

IZVOR: YT / Parachute

Autor: REDPORTAL.RS