Održavanje kondicije zahteva više od doslednosti, motivacije i discipline; takođe podrazumeva da znate kada da napravite pauzu.
Uspostavljanje rutine je ključno, ali podjednako važna je i sposobnost da se ta rutina prekine za adekvatan odmor. Oporavak je deo procesa treninga.
Suštinski, naš trening je ciklus umora i oporavka. Vežbanje izaziva mikroskopske ležije u našim mišićnim vlaknima, a dok se odmaramo, mišićna vlakna se popravljaju, čineći nas jačima i otpornijima.
Ovaj proces, poznat kao superkompenzacija, omogućava nam da poboljšamo svoje fizičke sposobnosti. U fazi umora, dok se telo oporavlja, mi se, zapravo, prilagođavamo treningu.
Za prosečnog vežbača određivanje prave mere odmora može biti izazovno. Vrsta treninga koji se izvodi utiče na potreban period oporavka.
Na primer, aerobne vežbe poput trčanja se često mogu nastaviti sledećeg dana, dok trening snage može zahtevati dan ili dva odmora. Uopšteno govoreći, ne bi trebalo da radite uzastopne treninge snage, bar ne istih grupa mišića.
Bolji i efikasniji trening UJUTRU ili UVEČE? 🧐
TRIK za NAJUKUSNIJU salatu sa krastavcima 🥒🥒
Na DIJETI ste, a NE MRŠAVITE? Možda pravite ove greške 🧐
Ukoliko ste izgoreli na suncu ovaj TRIK pomaže 🔅🔅🔅
Autor: ona.telegraf.rs