Većina ljudi ne moĆŸe da zamisli jutro bez ĆĄolje kafe

Kafa ima savrơen ukus, razbuđuje nas i daje nam trenutke mira i zadovoljstva, odnosno dovoljno vremena da uđemo u dan, pa nije ni čudo ơto je redovna u naơoj svakodnevici.

Ipak, koliko god mi voleli da posegnemo za kafom čim ustanemo iz kreveta, ispostavilo se da to nije najbolje vreme za naơ organizam da dobije jutarnju dozu kofeina, piơe B92.

Naučnici tvrde da najbolje vreme za ispijanje kafe nije odmah nakon buđenja, već sat do sat i po vremena nakon ơto se probudite.

Zaơto je to tako? Naime, u tih sat vremena po buđenju proizvodnja kortizola u telu je na jednom od svoja tri dnevna maksimuma.

Kortizol se često smatra hormonom stresa, jer se luči u većim količinama kada osećamo napetost ili naprezanje zbog okolnosti koje doĆŸivljavamo kao zahtevne.

Foto: Shutterstock

S druge strane, kortizol moĆŸe da se tumači i kao hormon budnosti, jer razlog zaĆĄto naĆĄa tela proizvode viĆĄe kortizola kada smo pod stresom jeste taj ĆĄto povećava budnost, odnosno doprinosi naĆĄem odgovoru bori se ili beĆŸi kada smo suočeni sa uznemirujućim situacijama.

Unos kofeina u trenutku kada je organizam već na vrhuncu proizvodnje kortizola, uči telo da proizvodi manje kortizola, tvrde farmakolozi koji se bave uticajem određenih sastojaka i lekova na prirodne bioloơke ritmove naơeg tela.

Ne samo da ovo podriva efekat kofeina, već i deluje tako da kortizol ne doprinosi osećaju budnosti, ĆĄto inače radi. Pojednostavljeno, kafa i kortizol u kombinaciji znače dodatni stres i viĆĄe nervoze. Nasuprot tome, ako pijete kafu kada je nivo kortizola nizak, to popravlja raspoloĆŸenje i nivo energije.

Dakle, ako ĆŸelite da izvučete maksimum iz prve jutarnje kafe, pokuĆĄajte da sačekate sat vremena posle buđenja pre nego ĆĄto posegnete za njom.

Autor: b92.net