Potvrda načelne saglasnosti Beograda i Prištine oko francusko-nemačkog predloga za KiM, kao i pitanje Zajednice srpskih opština, očekuje se da danas u Briselu bude glavna agenda susreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, pod okriljem Evropske unije.
Koju god varijantu ponuda da predstavnici "dvadesetsedmorke" ispostave, šef naše države, za sto seda sa jasnim "crvenim linijama": Srbija neće priznati nezavisnost lažne države niti prihvatiti njeno članstvo u Ujedinjenim nacijama. Vučić će istovremeno insistirati da ZSO mora da bude formirana pre nego što se uđe u detalje evropskog plana.
A preko puta pregovaračkog stola imaće dobro poznate Kurtijeve zahteve - uzajamno priznavanje. I uoči dijaloga, premijer lažne države ponovio je da je za njega dijalog u Briselu, dijalog za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije, kao i dijalog o statusu odnosa.
Apeli da pokaže maksimalnu odlučnost i spremnost da donosi teške odluke, koje vode ka napretku u dijalogu između tzv. Kosova i Srbije, deo su prvog poglavlja epistolarne diplomatije koju su svojim pismom adresiranim na predsednika Vučića, još u septembru prošle godine, utemeljili nemački kancelar Olaf Šolc i francuski lider Emanuel Makron. Potpisnicima druge poruke, poslate u subotu uveče na Andrićev venac, pridružila se i italijanska premijerka Đorđa Meloni, ali je i njena suština, po svemu sudeći, ista - od prvog čoveka naše države traže se teške odluke.
Predsednik nije juče javno govorio o sadržini ovog poslednjeg pisma u koautorstvu Berlina i Pariza, ali se o onome šta u njemu piše posredno može suditi po tome što je Vučić, prema našim saznanjima, u svoj kabinet dan uoči sastanka, došao u pet ujutru, želeći pažljivo da prouči svako njegovo slovo, ali i da se temeljno pripremi za Brisel.
Izvori "Novosti" iz Brisela navode da je sastanak osmišljen tako da se verifikuje načelna saglasnost oko dokumenta, koji nije konačan, i samo bi trebalo da pruži osnov za pravno uobličavanje finalnog pravno obavezujućeg dogovora. Naravno, ako on uopšte bude postignut. Takođe, nije isključeno ni da se do 21. marta organizuje još jedan direktan razgovor Vučića i Kurtija.
Da očekuje veoma težak sastanak, Vučić je juče u telefonskom razgovoru rekao specijalnom savetniku u Stejt departmentu Dereku Šoleu. Predsednik Srbije istakao je i da je naša zemlja privržena miru i stabilnosti u regionu, te da je u tom kontekstu spremna da radi na konceptu i primeni ponuđenog plana uz jasno određena ograničenja. Šole je, s druge strane, kazao da SAD potpuno podržavaju predlog EU o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i da očekuje da sastanak u Briselu bude konstruktivan, uz, kako je naveo, primetan napredak ka dogovoru. Savetnik Stejt departmenta naveo je i da očekuje da budu primenjeni ranije potpisani sporazumi u procesu dijaloga, što podrazumeva i uspostavljanje ZSO.
- Pozdravio sam kontinuiranu posvećenost Srbije konstruktivnom angažovanju na predlogu EU za obezbeđivanje mira i stabilnosti u regionu - napisao je Šole posle razgovora sa Vučićem na Tviteru.
Premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je juče da u Briselu neće biti nimalo lak dan za predsednika Vučića i državu Srbiju i da očekuje potpis na formiranje ZSO.
- Verujem da će sve oči biti uprte u predsednika i da sutra moramo svi biti jedinstveni - rekla je Brnabićeva.
- Verujem da će predsednik Vučić umeti da sačuva nacionalne interese Srbije, uzdam se u njegovu političku i državničku mudrost i sigurna sam da je većinski srpski narod uz njega. Da je Vučić želeo da dopusti kapitulaciju, do dan-danas ne bi radio ništa po pitanju KiM. "Crvene linije" za Vučića su ostale nepromenjene.
Predsednik skupštinskog odbora za KiM Milovan Drecun istakao je da nije realno očekivati da se u Briselu stavi potpis, jer ima mnogo nejasnoća u evropskom predlogu, ali je istakao da je neophodno da se razgovara sa Prištinom.
- Mislim da su zapadni političari namerno stvorili određenu konfuziju kao svojevrsni vid pritisaka da se prihvati od obe strane ono što je na stolu. Sada je već jasno da je to po principu, uzmi ili ostavi, da više nema mogućnosti za korekciju, da samo treba dogovoriti, kako oni kažu, korake za implementaciju.
Nova runda dijaloga u sedištu EU trebalo bi da počne u 15 časova. Specijalni izaslanik Miroslav Lajčak najpre će sa Vučićem i Kurtijem razgovarati pojedinačno, a potom će uslediti zajednički sastanak.
NOLE 378. nedelja NAJBOLJI NA SVETU 🥎💗💪🏻
Autor: Novosti.rs