Pristalice albanske Demokratske partije mahale su američkim i albanskim zastavama, dok je u sedište stranke, po prvi put u poslednjih 11 meseci, ulazio lider - Salji Beriša

Nekadašnjem premijeru Albanije, Saljiju Beriši ukinut je kućni pritvor manje od 24 časa pošto su se pristalice opozicije sukobile sa policijom u centru Tirane. Beriša, koga Specijalno tužilaštvo tereti za korupciju, je po okončanju pritvora pozvao premijera Edija Ramu da formira tehničku vladu pred parlamentarne izbore. Albanija ostaje talac starih lidera, smatraju analitičari. Beriša se od 2022. godine nalazi na američkoj crnoj listi zbog korupcije i podrivanja demokratije.

Pristalice albanske Demokratske partije mahale su američkim i albanskim zastavama, dok je u sedište stranke, po prvi put u poslednjih 11 meseci, ulazio lider - Salji Beriša, kojem je Specijalni sud, bez objašnjenja, ukinuo kućni pritvor.

- Sud je zaključio da nema razloga za bilo kakve mere protiv Beriše - rekao je njegov advokat, Genci Đokutaj.

Gotovo istovremeno, Beriša se pozdravljao da oduševljenim pristalicama, opisujući boravak u kućnom pritvoru kao državni udar koji je osmislio i sproveo premijer Edi Rama.

Foto: Printscreen YouTube/WION

- Za njega imam samo jednu poruku - formiraj tehničku vladu - rekao je Beriša, navodeći da bi samo takav kabinet mogao da obezbedi nesmetano održavanje parlamentarnih izbora na proleće sledeće godine.

Jedan od najuticajnijih albanskih političara, koji je tokom karijere bio predsednik i premijer, kao i poslanik u parlamentu, izašao je iz kućnog pritvora manje od 24 sata pošto su se njegove pristalice sukobile sa policijom u centru Tirane.

Albanski politički analitičari smatraju da povratak Saljija Beriše na političku scenu ne predstavlja preterani izazov za vladajuće socijaliste Edija Rame, pre svega jer je nekadašnji premijer poslednjih godina uspeo da u priličnoj meri razbije Demokratsku partiju i time, umanji uticaj najznačajnije opozicione stranke.

Beriša je u oktobru prošle godine optužen za meku korupciju u slučaju koji datira još iz 2008. godine, kada je navodno zetu, Jamamberu Malteziju omogućio poslove koji su im doneli oko 5,4 miliona evra.

Maltezi je odmah uhapšen, dok je Beriši sud naložio da ne napušta Albaniju. Ukoliko bude osuđen, Beriši preti kazna od tri do 12 godina zatvora.

Od 2021. Beriši i njegovoj porodici zabranjen je ulazak u SAD zbog toga što je, kako je tada naveo Stejt department, bio umešan u zloupotrebe javnih fondova i da je koristio moć kako bi stekao korist za sebe, članove porodice i političke saradnike.

- Korupcija bivšeg predsednika Albanije Saljija Beriše podrila je demokratiju u Albaniji - poručio je tada američki državni sekretar Entoni Blinken.Beriša je i tada odbacio optužbe.

Autor: Rade Maroević